Almanya’da sokaklar alev alev! Göstericilerle polis çatıştı: Çok sayıda gözaltı var

Almanya‘nın başkenti Berlin’de Filistin‘e destek gösterisinde çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Göstericiler, İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için bir araya geldi. Polis müdahalesi sonrası yürüyüş devam etti.

BERLİN’DE “FİLİSTİN” GÖSTERİSİ

Kreuzberg ilçesinde Südstern metro istasyonu yakınında yüzlerce kişi, Filistin‘e destek ve İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için bir araya geldi. Daha sonra yürüyüşe geçen göstericiler, Filistin bayrakları ile “Gazze’de soykırımı durdurun”, “Gazze’deki soykırım hepimizi etkiliyor”, “Gazze’de son aylarda, tüm dünyada 4 yılda hayatını kaybeden çocuklardan daha fazla çocuk öldürüldü” ve İsrail‘e yaptırım” yazılı dövizler taşıdı.

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gösteride “Filistin’e özgürlük”, “Terörist İsrail“, “Almanya finanse ediyor İsrail bombalıyor” ve “İşgale hayır” sloganları atıldı. Gneisenaustrasse metro istasyonuna gelindiğinde, polis göstericilere müdahale ederek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

GÖZALTINA ALINIRKEN BAYILDI

Bazı göstericilere kelepçe takılırken bir eylemcinin de gözaltına alındığı sırada baygınlık geçirdiği görüldü. Polisin müdahalesi sonrası yürüyüşün devam etmesine izin verildi.

İSRAİL BAYRAKLARI AÇARAK PROVOKE ETMEYE ÇALIŞTILAR

Yürüyüş güzergahında bir grup, İsrail bayrakları açarak gösteriyi provoke etmeye çalıştı. Polis, Filistin’e destek eylemine katılanlar ile provokasyon yapanlar arasına polis araçlarını koyarak gerilimin artmasını önledi. Ancak burada polis ile göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı. Filistin’e destek eylemi Oranien Meydanı’nda son buldu.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir